حجت بقایی

hojjate baghaei

مجموعه گزارش خبری : گیلان در نظر مشاهیر جهان
ساعت ٦:۱۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٢/۳   کلمات کلیدی:

چندی پیش که برای مستند : وانک کلیسایی دراصفهان رفته بودم پیشنهاد تولید مستند سنت استپانوس سرزمین مقدس ارمنیان

را داشتم که بنابه دلیل بالابودن بودجه تولید و برخی حواشی قبول نکردم، ولی بنابر دوستی که با پیشنهاددهنده داشتم تنها نماهنگ آن را کار کردم و طرح مستندش را به ارشاد و صداوسیمای مرکزارومیه دادم .

در حین تولید این مجموعه و آشنایی با این دوستان با نوشته هایی ازاستاد پورداوود آشنا شدم.استاد پورداوودی که هفته یکبار از جلوی مقبره اش رد می شدم . و نمی شناختمش. البته آن روزهای دور .

بعدازایشان کم کم با برخی ارامنه استان گیلان اشنا شدم و دنبال ریشه ورودی ارامنه در استان بودم . مطالعات کوچکی انجام دادم و بااساتید گیلان شناس بسیاری آشنا شدم .

تا رسیدم به اسامی که خیلی معروف بودند . چند نفر را در انزلی چند نفر را درلنگرود چند نفر را دراملش و چند نفر را در رشت و صومعه سرا و فومن یافتم .

و این شد که شروع به تهیه گزارشاتی دربارهء بیوگرافی بزرگان استان اقدام کردم .

ولی هرازچندگاهی تاریخ گیلان را ورق می زنم و نگاهی به گذشته می اندازم . پیشنهاد تولید یک مستند انگلیسی را دارم. چون صد در صد اروپاییها برایشان جالب خواهد بود که بدانند مثلا : فلان سناتور انگلیسی دربارهء رشت که گفته و یا آلتون چقدر عاشق گیلان بوده و یا نویسنده شهیر ایتالیایی چه الهاماتی ازمناظر گیلان گرفته و مشاهدات کارگردان مشهور فرانسوی دربارهء گیلان چیست؟ و بزرگانی که اگر نامشان راببری گردشگرانی را حتی شده برای یک بار به گیلان خواهد آورد .

باور کنید نمی دانند گیلان چیست ، اگر بدانند آنقدر گردشگر خواهد آمد که . . .